Škola pro psy

Škola pro psy

Škola pro psy

Pokud máte doma skutečně hravého psa, bez výjimky zapáleného pro novinky a s chutí učit se novým věcem, určitě už vám alespoň jednou přišla na mysl škola pro psy. Nejde o žádný módní výstřelek, ale plnohodnotný trénink „netradičních“ psích dovedností se vším všudy, u kterého se zapotí nejenom čtyřnohý žák, ale i jeho pán.

Podíváme se na dva nejžádanější výcvikové směry současnosti: DOGDANCING a OBEDIENCE. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a co od nich můžete čekat?

OBEDIENCE není jen nudné učení

Je to vlastně sport, psí sport, a to poměrně mladý – v ČR byl první klub OBEDIENCE založen teprve v roce 2007.

Říká se mu také „vysoká škola poslušnosti“ a zájemce láká svým atraktivním výcvikem i celkovou nenáročností na prostor nebo pomůcky. Původně šlo o snahu ukázat divákům výstav něco jiného, než jen statický vzhled.

Jde tu vlastně o poslušnost, ale takovou, která zároveň vysvětluje. Nejde o to, aby se pes naučil jednotlivé pokyny, ale by jim skutečně porozuměl a pochopil, co po něm jeho majitel nebo instruktor chce. Provádí se bez vodítka a někdy dokonce i bez obojku, takže jeho základem je skutečná vědomá spolupráce psa a ne jenom slepé následování povelů.

Škola pro psy

DOGDANCING spojuje více prvků v jeden celek

Milujete tanec a ani vašeho čtyřnohého společníka nenechává hudební rytmus úplně chladným? Pak bude pro vás ideální tzv. DOGDANCING. Jde také o sport, který však v sobě spojuje několik věcí najednou: poslušnost, učení předem připravené sestavy a mnoho dalších prvků, omezených prakticky jen fantazií psovoda a zdravotním stavem a možnostmi psa. Dělí se do čtyř kategorií:

  • Divize A alias Musical Dreesage klade maximální důraz na pečlivé provedení všech prvků v sestavě.
  • Divize B alias Heelwork To Music říká, že minimálně 60% všech cviků musí být předvedeno u nohy psovoda.
  • Divize C alias Freestyle klade důraz na příběh, který tanec vypráví. Její součástí jsou rekvizity kostýmy pro oba účastníky.
  • Divize D alias Dances with Dogs dává větší roli psovodovi, po němž pes kroky opakuje nebo je vhodně doprovází.
Ať už jste se nadchli pro kterýkoli z těchto psích sportů, doporučujeme své první kroky uskutečnit v některé z osvědčených psích škol v ČR. Získáte tak stabilní základ, na němž můžete později velmi dobře a kvalitně stavět.

Podobné příspěvky