Nejlepší kolagen na pleť

Last Updated on 21 října, 2021 by Siffera

Problematika krásné a zdravé pleti je velmi hojně diskutována zejména v dámských kruzích. A není divu – pleť je totiž neustále živý celek, který rychle reaguje na jakékoliv změny v našem organismu. A to bohužel ne vždy právě pozitivně.

Její kráse a zdraví můžeme naštěstí velmi významně pomoci. A to jednoduše tím, že jí dodáme kolagen. Jde o složku, kterou si naše tělo umí vyrobit samo, ovšem od určitého věku jeho produkce velmi výrazně klesá. Uvádí se, že jde o 0,5 – 1 procento (některé zdroje uvádějí dokonce až 1,5 %) každý rok od 25. roku věku. Je tedy logické, že se tento jev opravdu rychle „nasčítá.“

Není kolagen jako kolagen. Který dopřát pleti?

Čím menší jsou jakékoliv molekuly živin, které během dne přijímáme, tím snadněji je naše tělo absorbuje.

Měli byste vědět, že existuje několik typů kolagenu, které dokážou být prospěšné pro kůži, vlasy a dokonce i pro klouby. Abychom byli konkrétní, pak v různých částech těla lze najít až 28 různých druhů kolagenů. Není třeba je tu jmenovat všechny, nejdůležitější jsou ty I. až IV. typu.

Ne všechny však dokáže náš organismu rovnocenným způsobem využít. Pro začátek je třeba uvést, že všech 28 typů kolagenu je vytvořeno z tzv. kolagenových peptidů. Pokud si právě příliš dobře nepamatujete na hodiny biologie, pak vám prozradíme, že jsou vlastně složeny z nejmenších částic molekul. A to je dobře, protože čím menší jsou jakékoliv molekuly živin, které během dne přijímáme, tím snadněji je naše tělo absorbuje.

Až si tedy budete příště prohlížet obaly výrobků, které kupujete, hledejte ty, v nichž jsou dlouhé molekulární řetězce kolagenu rozděleny vždy na mnohem menší peptidové řetězce. Díky tomu se snáze dostanou na místa, kde opravdu chybí a nezůstanou nevyužity třeba v trávicím traktu.

Jak kolagen pomáhá našemu tělu

Pokud dokážeme svůj organismus zásobovat kolagenem v dostatečném množství, můžeme se brzy těšit na celou řadu benefitů. Mezi ty nejvýznamnější patří:

 • pevnější nehty,
 • méně viditelné vrásky,
 • lepší struktura pokožky,
 • delší, pevnější a hustší vlasy,
 • pomalejší proces stárnutí,
 • lepší hormonální rovnováha,
 • menší bolestivost kloubů,
 • méně strií a celulitidy
 • a zlepšené trávení.

Je ovšem třeba vsadit na opravdu dostatečné množství. Jen „něco málo“ každý den vám nepomůže. Každé tělo má totiž své specifické požadavky a potřeby, které je třeba po všech stránkách uspokojit. Jinak se brzy setkáte s nepříjemnými následky.

Nedostatek kolagenu může zapříčinit celá řada faktorů

Bylo by však mylné se domnívat, že touto potíží trpí jen staří lidé. Naopak. Problémy se nevyhýbají ani mladým. Nedostatek kolagenu v těle totiž může souviset i s nadměrným příjmem kofeinu, kouřením, stresem, nadměrnému vystavení UV paprskům, s příjmem příliš vysokého množství zpracovaných cukrů nebo dokonce s nedostatkem spánku.

Druhy kolagenu a které si vybrat

V opravdu kvalitních výrobcích s hydrolyzovaným kolagenem najdeme kolagenové peptidy nejvyšší jakosti, jež skvělé vstřebatelnosti vychází vstříc i díky optimálnímu složení aminokyselin.

Jasnou jedničkou je v tomto ohledu hydrolyzovaný kolagen, pro nějž je charakteristická téměř úplná absorpce do těla. Jde o perfektní druh kolagenu pro vlasy a pokožku, který se dokonale vstřebává při jakémkoliv typu aplikace. Je velmi povedeným výsledkem dlouholetých zkušeností a znalostí dermatologů a odborníků na výživu. Na náš trh dnes proniká také díky kombinaci s technologií předních světových laboratoří, soustředících se na výzkumy v oblasti kolagenových peptidů. Jinými slovy – právě teď si můžeme dopřát něco, co ještě před několika lety nebylo možné.

V opravdu kvalitních výrobcích s hydrolyzovaným kolagenem najdeme kolagenové peptidy nejvyšší jakosti, jež díky skvělé vstřebatelnosti vychází vstříc i díky optimálnímu složení aminokyselin. A proč jsou důležité právě tyto prvky? Jednoduše proto, že jde o základní stavební kameny všech typů kolagenu v těle. Umí tedy podpořit výrobu kolagenu v našem těle přirozenou cestou. Mohou se pyšnit také vysokou absorpcí a mají klinicky ověřené účinky.

Na co si ještě dát pozor

Ve vámi kupovaném výrobku by se neměly nacházet žádné těžké kovy, emulgátory a přidané umělé přísady.

Ve čtení obalu u zvoleného výrobku pokračujte i nadále. Jen přítomnost hydrolyzovaného kolagenu sama o sobě nestačí. Důležitou roli tu hrají i další faktory. Především se ujistěte, že výrobek obsahuje jen čisté a přírodní složky. Neměly by se v něm nacházet žádné těžké kovy, emulgátory a přidané umělé přísady. A pokud jde o doplněk stravy určený ke konzumaci, pak si ověřte také to, že je:

 • bez konzervantů
 • bez přidaných umělých sladidel
 • bez geneticky modifikovaných potravin (GMO)
 • bez lepku a laktózy

Budete tak mít jistotu, že si pořizujete skutečně kvalitní produkt po všech stránkách, se kterým docela a jistě nešlápnete vedle.

Nejlepší kolagen na pleť – 5 BEST OF výrobků

Pojďme si ukázat přehled výrobků na našem trhu, které vše potřebné splňují na jedničku. Jaké nabízejí výhody a u kterých je možné vsadit i na přidané vitamíny nebo minerály? Do dnešního porovnání jsme vybrali těchto pět kolagenů určených pro pleť, vlasy i nehty:

 • BEAUTY COLLAGEN – Werbea
 • Inca Collagen
 • Bionutrian
 • Marine Kolagen
 • Colafit

Pojďme si je nyní představit jednotlivě. Snadno si tak mezi nimi vyberete svého favorita

BEAUTY COLLAGEN – Werbea

Bioaktivní hydrolyzovaný rybí kolagen však v těle rozhodně nepůsobí sám. Pomáhá mu i dalších 7 vitamínů a dva minerály.

Užitečnost a biologická dostupnost kolagenových peptidů v tomto výrobku je zaručena použitím hydrolyzovaného kolagenu rybího původu, a to vždy prémiové kvality Uvádí se, že kolagen v této formě dokáže naše tělo vstřebat asi z 90%, zatímco absorpce kolagenu z jídla se pohybuje jen asi kolem 27%.

Vysoký obsah kolagenu, který každý den přijímáme, napomáhá k udržení mladistvého vzhledu pokožky, vlasů a nehtů. A proč právě rybí kolagen? Ze všech běžně dostupných zdrojů je totiž nejbohatší na složky, které lidské tělo využije ze všeho nejefektivněji. Rozhodně tedy nejde o nějaký „podřadný produkt“ Ba právě naopak

Bioaktivní hydrolyzovaný rybí kolagen však v těle rozhodně nepůsobí sám. Pomáhá mu i dalších 7 vitamínů a dva minerály, jenž společně působí synergicky (a mají tedy lepší účinky, než kdybychom je užívali samostatně). A o jaké pomocníky jde? BEAUTY COLLAGEN od značky Werbea obsahuje navíc:

 • vitamíny skupiny B, konkrétně B2, B3, B6, B7, B9, D3
 • vitamín E
 • zinek a selen

První účinky je možné zaznamenat už po třech měsících. Při pravidelném užívání kolagenu se pleť projasňuje, vrací se jí elasticita a pozitivní vliv je patrný i na nehtech a vlasech.

A jak se užívá? Má podobu prášku, takže ho stačí jen rozmíchat ve sklenici vody a dopřát si vše, co je třeba. Je samozřejmě možné ho také přidat do smoothie, do jogurtu apod. Fantazii se v tomto směru rozhodně meze nekladou Zbývá ještě podotknout, že jde o produkt francouzské kvality.

Inca Collagen

Naše tělo absorbuje mnoho menších částic podstatně snadněji než jednu velkou molekulu.

Chcete vsadit na osvědčené a komplexní řešení? Inca Collagen díky své komplexní formulaci skvěle a po všech stránkách uspokojuje potřebu všech klíčových typů kolagenu, jež jsou důležité pro naši pokožku. Jedním dechem také zajišťuje, že si už v co nejkratší době všimnete požadovaných výsledků, které od podobných doplňků stravy očekáváte.

K mání je nejenom vysoce kvalitní kolagenový komplex ve 100% přírodním složení. Tento výrobek obsahuje kromě bioaktivního kolagenu hned tří typů (I. II. a III.) také vyvážený komplex bílkovin a vitamín C.

Jde o hydrolyzovaný mořský kolagen. Hydrolyzovaný kolagen je takový druh, který je zpracován speciální metodou. Během tohoto procesu se štěpí nebo „rozřezává“ na menší částice. Těm říkáme jednoduše peptidy. Ty však nejsou nijak poškozeny, skládají se ze stále stejných aminokyselin, takže buňky vašeho těla je později po vstřebání a zpracování „sestaví“ přesně do té formy, kterou zrovna potřebujete. A jak to celé funguje? Jednoduše řečeno: naše tělo absorbuje mnoho menších částic podstatně snadněji než jednu velkou molekulu.

Kvalitní kolagen prospívá zejména zdraví našich kloubů, kostí a chrupavek a mořský nebo také rybí kolagen je ze všeho nejlepší při péči o pleť. Na což se řada produktů Inca Collagen zaměřuje především.

Bionutrian

Výživový doplněk Bionutrian v sobě kombinuje především dva hlavní typy kolagenu – a to kolagen typu I a III.

Jde o produkt švýcarské kvality, který se k nám prozatím dostává jen prostřednictvím slovenského distributora. Je tedy třeba se připravit na cenu v eurech. To však vůbec nevadí, protože jde rozhodně o výrobek, který stojí za to. Nebýt chybějící české lokalizace, dost možná by se v našem žebříčku zařadil i o něco výše. A to především proto, že si ho můžete pořídit buď ve formě kapslí. Vždy jde o balíček na měsíc a je jen na vás, která forma vám bude vyhovovat Jejich účinky jsou totiž totožné.

Jde o mořský kolagen obohacený ještě navíc o vitamín C. Ten můžete znát jako skvělou podporu imunity a také jako antioxidant, který zbavuje naše tělo volných radikálů. Ale to není jeho jediná úloha. Vitamín C je pro krásu a zdraví naší pleti zcela nezbytný. Kolagen je totiž vstřebáván do těla právě za pomoci vitaminu C. Pokud tomu tak není, bude absorpce kolagenu (a tím samozřejmě i jeho působení) výrazně narušeno. A v tu chvíli vůbec nezáleží na tom, z jakého zdroje pochází.

Můžete si tedy buď dopřát klasický kolagen a k tomu si přihodit citronovou šťávu, kiwi, růžičkovou kapustu nebo třeba brokolici, anebo vše smíchat dohromady a spolehnout se právě na doplněk stravy Bionutrian. Díky němu se nebudete muset starat o dostatečný příjem jídla bohatého na tento vitamín pokaždé, když si dopřejete kolagen pro své zdraví a krásu. Ušetříte tak spoustu času i námahy, to nám věřte.

Bionutrian má navíc neutrální chuť (v případě prášku), takže ho můžete přidat opravdu kamkoliv. Kapsle se pak užívají ještě o něco jednodušeji – stačí je jen zapít vodou.

A jaký typ kolagenu v tomto doplňku stravy najdete? Výživový doplněk Bionutrian v sobě kombinuje především dva hlavní typy kolagenu – a to kolagen typu I a III. Jde o opravdu pečlivě zvolené složení, protože typ I odpovídá přibližně 90% kolagenu obsaženém v našem těle. A Typ II mu zdatně sekunduje.

Marine Kolagen

Kolagenové peptidy v hydrolyzovaném kolagenu (hydrokolagenu) jsou po všech stránkách totožné s těmi druhy kolagenu, které se nacházejí v lidských vlasech, kostech, kůži, nehtech a vnitřních orgánech.

Hledáte kolagenový drink, který se opravdu jednoduše užívá? Marine Kolagen od společnosti Biomedica obsahuje množství mořského kolagenu a jako bonus také vitamín C, o kterém jsme si už řekli, že vstřebávání kolagenu velmi výrazně napomáhá.

Najdeme v něm také kolagenové peptidy nejvyšší kvality, jež v našem těle žádoucím způsobem stimulují fibroblasty, jež mají největší podíl na tvorbě nového kolagenu. Peptidy také současně zvyšují tvorbu kyseliny hyaluronové v těle, což je další velmi důležitá složka pro naši pleť. Brání stárnutí, redukuje vrásky a vrací naší pokožce pružnost.

Marine Kolagen obsahuje i další látky:

 • vitamín C
 • sodnou sůl kyseliny hyaluronové
 • zinek
 • mangan
 • měď
 • samotný kolagen se extrahuje se z rybí kůže a šupin
 • slazen je steviol-glykosidy, získávanými z rostliny stévie

Kolagenové peptidy v hydrolyzovaném kolagenu (hydrokolagenu) jsou po všech stránkách totožné s těmi druhy kolagenu, které se nacházejí v lidských vlasech, kostech, kůži, nehtech a vnitřních orgánech. A vyznačují se také velmi vysokou biologickou dostupností. Není také bez zajímavosti, že se tento typ kolagenu vyznačuje vysokým obsahem aminokyselin. Jde zejména o glycin, prolin a hydroxyprolin, jejichž koncentrace je u tohoto zdroje až 20krát vyšší než v jiných zdrojích bílkovin. A zapomenout nesmíme ani na vysokou koncentraci ceněného hydroxylysinu.

Právě hydroxyprolin a hydroxylysin jsou klíčovými prvky pro stavbu kolagenu. Ve stravě je nenajdeme, naše tělo si je vyrábí z prolinu a lysinu, a to pomocí vitaminu C. Vše dohromady je tedy důležité pro to, aby tělo mohlo začít efektivně vyrábět nový kolagen.

Stačí užívat jeden sáček denně, a to ve sklenici s vodou. Jednodušší už to opravdu být nemůže.

Colafit

Jde o český čistý krystalický kolagen typu I, jež se užívá ve formě praktických želé kostiček. Obejde se bez přidaných látek a barviv

Hledáte opravdu čistý 99,9% lyofilizovaný kolagen bez jakýchkoliv barviv a dalších přídatných látek? Pak jednoduše vsaďte na Colafit. Není třeba hledat nic složitého, naopak. Nesmíme zapomínat na to, že kolagen je opravdu jedinečná molekula, která doslova staví naši kůži, ale i vlasy, nehty, pojivovou tkáň v kloubech apod. Ve specializovaných doplňcích stravy by proto měl kolagen jednoznačně převládat. A to tím spíše ve chvíli, pokud si jinak dopřáváte opravdu pestrou stravu a nezbytný vitamín C a další složky nutné pro jeho vstřebávání si tedy dokážete zajistit jinak

I proto je kolagen Colafit určen především pro mladé lidí a sportovce, kteří potřebují dodat svému tělu nějaký ten opravdu poctivý stavební materiál. Hydrolyzovaný kolagen, který v tomto produktu najdete, podporuje tvorbu všech ostatních typů kolagenu v těle (ano, opravdu všech 28 typů) a nejen jednoho. Jeho dlouhé molekulární řetězce jsou velmi efektivně rozděleny na menší peptidové řetězce, které naše tělo dokáže nejsnáze využít. A proto se tento kolagen vždy snadno absorbuje přesně tam, kde chybí. A to je samozřejmě znát i na jeho rychle účinnosti.

Je třeba také zmínit, že jde o český čistý krystalický kolagen typu I, jež se užívá ve formě praktických želé kostiček. Obejde se bez přidaných látek a barviv a je vhodný pro kojící i těhotné ženy nebo diabetiky. Konzumuje se ráno nalačno, a to minimálně 10 minut před jídlem. Zapíjet ho rozhodně není třeba.

Jde o produkt sušený lyofylizací. Což je nejšetrnější známý způsob konzervace. Není tedy divu, že jsou tímto způsobem uchovávána třeba jídla určená pro kosmonauty nebo vrcholové sportovce.

Doporučení na závěr

I přes velmi jemné rozdíly mezi jednotlivými výrobky se vždy vyplatí věnovat péči tomu, abychom si vybrali ten skutečně správný, vhodný právě pro náš životní styl. Nezapomeňte, že kolagen zabírá až 30 % našeho těla. A třetina těla je rovná třetina našeho života. Jakmile se u vás objeví první drobné vrásky, měli byste zpozornět. I opravdu extrémní změny ve stravě totiž leckdy nestačí a mnohdy je nutné vsadit právě na kvalitní doplňky stravy. Pečujte proto o své tělo ve všech směrech a doplňte zásoby svého kolagenu kvalitním kolagenem z těch nejlepších zdrojů. Uděláte tak svému tělu tu nejlepší službu, jakou jen můžete.

Podobné příspěvky